نکاتی برای یک ارائه موثر

نکاتی برای یک ارائه موثر

نکاتی برای یک ارائه موثر

جدای از اینکه برای یک گروه کاری یا در یک سمینار و کنفرانس علمی ارائه می دهید، موفقیت ارائه شما بستگی به شخصی که در آن لحظه هستید، دارد. چیزی که در درون شماست به اندازه آنچه انجام می­ دهید و می­ گویید اهمیت دارد، یعنی انرژی و شور و شوقتان. در ادامه به چندنکته برای یک ارائه و پرزنتیشن موثر می پردازیم:

  • موتورمحرکه اصلی، خودتان هستید.

اکثر افراد قبل از ارائه، دچار ترس می شوند. به عقیده فریتز پرل، ترس هیجان بدون نفس کشیدن است. پس نفس بکشید. همچنین از راهکارهایی برای کاهش استرس خود استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از عبارات و حرکات مخصوص خود برای آرام­سازی خودتان استفاده کنید.​

  • سعی کنید محتوای ارائه تان کاملا ساده باشد.

نشان دادن محتوای زیاد و پیچیده برای مخاطبانتان وحشتناک است و باعث می شود توجه آنها را از دست بدهید. اسلایدهایتان را به 1 تصویر یا 5 کلمه محدود کنید. این روش بسیار موثر است و شما تأثیر بسیار بیشتری بر مخاطبان خود خواهید داشت.

حتما بخوانید: طراحی پاورپوینت علمی و حرفه ای

  • آگاهانه داستان ببافید.

افراد همیشه احساسی که با آنها به اشتراک می گزارید را به خاطر می سپارند. زمانی که مطالبتان را به صورت یک داستان بیان می کنید، حضار را در تجربه خود شریک می کنید. در این صورت آنها هیچگاه مطالب شما را فراموش نخواهند کرد. برای تمرین و ایده گرفتن، سخنرانی های افراد مشهور را ببینید.

  • تمرکزتان روی قلب ها باشد نه روی سرها.

قلب فرمانرواست. اگر بتوانید از طریق احساسات مطلبی را به حضار منتقل کنید، بیشتر راه را رفته اید. پس سعی کنید آنچه می گویید از روی باور قلبیتان باشد تا در قلب مخاطبان نفوذ کند.

موفق باشید

.

نظرات

دیدگاهی بنویسید