زبان بدن یک سخنران حرفه ای

زبان بدن یک سخنران حرفه ای

زبان بدن یک سخنران حرفه ای

زبان بدن یکی از عوامل بسیار مهم در برقراری ارتباط موثر است. طبق تحقیقات صورت گرفته میزان تاثیرگذاری زبان بدن در برقراری ارتباطات 55 درصد است. این در حالی است که اثرگذاری لحن و نحوه بیان مطالب 38 درصد و عبارات تنها 7 درصد است.

 تنها چند ثانیه فرصت دارید تا تاثیر مثبتی بر مخاطبان خود بگذارید

اندیشمندان علوم رفتاری همواره معتقدند: مهم ترین تاثیر، اولین تاثیر است. از لحظه‌ای که اولین بار حضار ما را می‌بینند، ۴ تا ۶ ثانیه وقت داریم تأثیر مثبتی روی آنها بگذاریم. اما چگونه تاثیر مثبتی بر مخاطبین خود بگذاریم؟ با ما همراه باشید تا چند راهکار مهم در استفاده از زبان بدن را بیاموزید.

1. محکم و استوار بایستید

با قوز کردن یا پایین نگه داشتن سر خود، نمی‌توانید تأثیر مثبتی روی حضار بگذارید. برای درست ایستادن میتوانید از یک دوست کمک بگیرید تا وضعیتی را که در آن کاملا بااعتمادبه‌نفس به نظر می‌رسید، به شما بگوید. همچنین میتوانید از خود فیلم بگیرید و نحوه ایستادن خود را تحلیل کنید. هنگام ایستادن بهتر است پاهایتان به اندازه‌ی عرض شانه از هم فاصله داشته باشند. چنین حالت قاطع و محکمی نشان‌دهنده‌ی این است که اختیار امور را دردست دارید.

2. مسلط باشید، حتی اگر تظاهر به مسلط بودن می کنید

اگر اضطراب دارید، ترسیده‌اید یا به خودتان اطمینان ندارید، اشکالی ندارد، ولی به‌عنوان یک حرفه‌ای نباید کاری کنید که مخاطبان احساساتتان را بفهمند. وقتی به جایگاه سخنرانی رفتید، هرقدر هم که اضطراب داشته باشید، باید ظاهر خود را حفظ کنید.

3. نترسید، می توانید روی سن حرکت کنید.

یک‌جا ایستادن در هنگام سخنرانی چندان جالب نیست. با وجود اینکه بسیاری از افراد این مطلب را میدانند، بازهم همین گونه عمل می کنند. اکثر اوقات اگر سخنران به‌سمت ما حرکت کند، حس می‌کنیم با ما ارتباط برقرار کرده است. پس از این تکنیک استفاده کنید.

4. دستان خود را به کار بگیرید.

دست‌به‌کمر ایستادن وحرکت ندادن دست‌هایتان یا در جیب خود فرو بردن آنها، شیوه مناسبی برای یک سخنرانی موفق نیست. از دستانتان برای ارتباط برقرار کردن و نشان دادن احساستان استفاده کنید. بار دیگر متن سخنرانی خود را مرور کنید و ببینید چه مواقعی و چگونه می توانید از دستانتان استفاده کنید.

نکته: در اشاره کردن به دیگران دقت کنید. اگر نیاز است که به دیگران اشاره ای کنید یا سوالی بپرسید یا فردی را دعوت کنید که صحبتی را انجام دهد باید بدانید که چگونه این کار را انجام دهید.

بدترین کاری که میتوانید بکنید این است که با انگشت اشاره فرد را مخاطب قرار دهید در زبان بدن این کار به معنای توهین به طرف مقابل می باشد.

بهترین حالت این است که با کف دستان رو به سمت آسمان به افراد اشاره کنید. این کار نهایت احترام به مخاطبان را می رساند

 

استفاده درست از دست ها یکی از چالش های اصلی سخنرانان است. بنابراین در ادامه چند تمرین در این رابطه ارائه می دهیم:

  • دستان خود را داخل جعبه بگذارید

سخنرانی‌های «بیل کلینتون» در روزهای آغازین فعالیت سیاسی‌اش با حرکاتی پردامنه همراه بود که او را غیرقابل‌اعتماد جلوه می‌داد. برای کاهش این حرکت‌ها، مشاوران به او توصیه کردند تصور کند جعبه‌ای در مقابل قفسه‌ی سینه و شکمش قرار دارد و سعی کند حرکات دستش از محدودی این جعبه خارج نشود. از آن زمان «جعبه‌ی کلینتون» به اصطلاحی معروف در این حوزه تبدیل شد.

  • فرض کنید یک توپ در دستانتان دارید

حالتی که فرد را در وضعی نشان می‌دهد که انگار یک توپ بسکتبال در دستانش است، حس اعتماد و اختیار را منتقل می‌کند؛ گویی همه‌ی حقایق در دست‌تان است. «استیو جابز» در سخنرانی‌هایش از این حالت بسیار استفاده می‌کرد.

  • با دستانتان یک هرم درست کنید

دست‌های بی‌قرار و پیوسته درحال حرکت نشان دهنده افراد عصبی و مضطرب است. درمقابل دست‌های آرام و غیرآشفته، اعتماد به نفس افراد را نشان میدهد. برای آرام نگه‌داشتن دست‌ها آنها را به شکل یک هرم در مقابل هم قرار دهید. بسیاری از مدیران این حالت را به‌کار می‌گیرند. البته نباید بیش‌ازاندازه در این وضعیت بمانید یا حالت چهره‌ی قاطع و مغرور را چاشنی آن بکنید؛ هدف، نشان‌دادن این است که آرام و مطمئن هستید نه ازخودمتشکر!

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

.

نظرات

دیدگاهی بنویسید